O nas
Frontstory to internetowe medium Fundacji Reporterów. Tu publikujemy nasze śledztwa. Pokazujemy państwu historie, które zasługują na „pierwszą stronę”.
Frontstory wzięło się z pasji, jaką jest dla nas dziennikarstwo śledcze. Uważamy je za dobro publiczne. Dla nas dociekliwe dziennikarstwo to
patrzenie władzy na ręce, pokazywanie mechanizmów dezinformacji, odsłanianie kulisów, ujawnianie korupcji i przestępczości. To opowiadanie ciekawych historii.
Rzetelność i wiarygodność są dla nas ważniejsze od pogoni za newsem. Jakościowe dziennikarstwo wymaga czasu, pośpiech zostawiamy medialnym korporacjom. Zgłębiamy tematy po to, żeby dotrzeć do sedna. Weryfikując informacje korzystamy z nowoczesnych technik i narzędzi dziennikarstwa śledczego (OSINT). Połączenie technologii i tradycyjnego dziennikarstwa to najlepsza odpowiedź na dezinformację, propagandę i clickbaity.
Historie, którymi się zajmujemy, nie kończą się na polskiej granicy. Żeby by je opowiedzieć pracujemy w międzynarodowych zespołach śledczych. Jesteśmy partnerem Organized Crime and Corruption Reporting Project, prowadzimy stronę vsquare.org, na której po angielsku publikujemy teksty opowiadające o Europie Centralnej. Pisaliśmy o rosyjskiej propagandzie, chińskich wpływach i inwestycjach w regionie, militaryzacji patriotyzmu w Europie Centralnej i rosnących wpływach organizacji ultra-konserwatywnych. Ujawnialiśmy mechanizmy zorganizowanej dezinformacji, działalność farm trolli i kulisy lobbingu na styku biznesu i polityki.
Na dziennikarstwie śledczym znamy się jak mało kto. Teksty naszych reporterów zdobywały najważniejsze polskie nagrody. Publikowały
nas Gazeta Wyborcza, Newsweek, TVN24.pl, Onet czy WP, cytowały The Guardian, Washington Post i Buzzfeed.
Dla nas dziennikarstwo to gra zespołowa. Jesteśmy ekspertami w koordynacji skomplikowanych projektów z udziałem wielu redakcji. Będziemy to robić nadal, ale teraz chcemy mówić o swoich historiach własnym głosem. Dlatego stworzyliśmy Fronstory.pl.
Wydawcą Frontstory jest Fundacja Reporterów, pierwsza non-profit organizacja dziennikarstwa śledczego w Polsce. Fundacja Reporterów nie jest przedsięwzięciem biznesowym, nie jest instytucją publiczną, nie przynosi zysków, nie dostaje wpłat z 1%. Nie dostaje też państwowych dotacji. Utrzymuje się z grantów, które zdobywa w międzynarodowych konkursach. Niezależnego dziennikarstwa nie da się jednak rozwijać bez wsparcia ze strony Czytelników.
Nasz zespół
Wojciech Cieśla – redaktor naczelny Frontstory. Od 25 lat dziennikarz śledczy (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik, Newsweek). Założyciel i członek międzynarodowego kolektywu dziennikarzy Investigate Europe.
Anna Gielewska – dziennikarka z wieloletnim stażem (Wprost, DGP, Dziennik, Rzeczpospolita). Współzałożycielka vsquare.org, koordynatorka międzynarodowych projektów śledczych, stypendystka JSK Fellowship na Uniwersytecie Stanforda, zajmuje się śledzeniem zorganizowanej dezinformacji.
Urszula Kifer – redaktorka Frontstory. Przez ostatnich 20 lat dziennikarka i redaktorka (Rzeczpospolita, Newsweek, Gazeta.pl, Wirtualna Polska), redaktorka książek.
Konrad Szczygieł – dziennikarz Frontstory, wcześniej w zespołach śledczych (OKO.press, Superwizjer TVN). Uczestnik międzynarodowych projektów śledczych Fundacji Reporterów.
Julia Dauksza – dziennikarka Frontstory. Researcherka OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach śledczych OCCRP i VSquare. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi, m.in. Greenpeace i Otwarte Klatki.
Stali współpracownicy
Paweł Reszka – były korespondent Rzeczpospolitej w Moskwie, szef pierwszego działu śledczego w Polsce (Dziennik). Były reporter najważniejszych redakcji (Tygodnik Powszechny, Newsweek). Autor książek. Od 2019 w tygodniku Polityka.
Pawel Kumiszcze – były dziennikarz TVP i TVN24, wydawca.
Michał Woźniak – specjalista ds. bezpieczeństwa informacji w rejestrze domen IS. Były członek Rady ds. Cyfryzacji, współzałożyciel warszawskiego Hackerspace’a. Do 2021 Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Informacji w OCCRP.